Çalışma Alanlarımız

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Laser nedir ?

Laser ( LightAmplificationby Stimulated Emission of Radiation kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş) ışığı, belirli bir dalga boyunda, aynı doğrultuda giden birbirinden bağımsızkonsantre ışık demetidir. Bu ışık demeti, lazer cihazları sayesinde renk kromoforlarına ( boya maddesine ) yapıştığında ısı enerjisine dönüşebilme yeteneğindedir.

Laser cihazı nasıl çalışır?

Lazer epilasyon için seçilen lazer ışınının dalga boyu siyah renkli melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Lazer ışını cildin üst tabakasından geçerek, kıl köküne gelmekte ve kıl kökündeki melanin pigmenti tarafından emilmektedir. Emilen enerji kıl kökündeki ısıyı 60° ‘ye kadar yükselterek, kıl kökünü tahrip etmektedir.

Epilasyon öncesi;

Epilasyon Öncesi Lazer epilasyon uygulama bölgesindeki kıllara son 20 gün öncesine kadar ağda, cımbız, epilatör uygulanmamış olmalıdır. Seansa gelmeden 3 gün önce uygulama bölgesine jilet uygulanabilir.Seans sırasında kılların cilt yüzeyinde 1 mm uzunlukta olması yeterlidir. Uygulama bölgesindeki kıllara, sarartma gibi kıl rengini azaltacak işlemler yapılmamış olmalıdır. Uygulama bölgesi güneş ve solaryumla bronzlaşmamış olmalıdır. Uygulama bölgesi cilt rengi, kişinin normal cilt renginden daha bronz-koyu olmamalıdır. Bronzlaşmış ciltlerde, cildin normal rengine dönmesi beklenir. Uygulama bölgesine son 15 gün içinde peeling gibi (kimyasal, mekanik) cilt bütünlüğünü bozacak işlemler yapılmamış olmalıdır. Seans sırasında uygulama bölgesinde makyaj ürünü bulunmamalıdır.

Epilasyon sonrası;

Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra kişi günlük hayatına dönebilmektedir. Bununla birlikteuygulama sonrası önerilen bir nemlendirici krem mutlaka kullanılmalıdır. Gerekli durumlarda cildinize uygun güneş koruyucu kremler önerilecektir. Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, yanma hissi oluşabilir. Belirtiler 1-2 saatte kaybolacaktır. Bazı cilt rengi koyu kişilerde uygulama bölgesinde hafif kabarıklık, kabuklanmalar görülebilir.Bu belirtiler tedavi gerektirmeden 3-4 gün içinde kaybolacaktır. Uygulama bölgesine kapatıcı özellikli makyaj ürünleri (fondoten,pudra) kullanılmamalıdır. Uygulamadan sonra sıcak olmamak şartıyla banyo yapılabilir. Uygulama sonrası güneşe maruz kalınmamalı, solaryuma girilmemelidir. Uygulama bölgesindeki kıllar 3-10 gün içerisinde uzayarak dökülecektir.

Kılların yapısı nasıldır?

Doğumdan sonra 3. veya 4. ayda tüylenme başlamaktadır. İki tip kıl oluşur; bunlar, kısa, renksiz ve ince olan vellus (ayva tüyleri) ve koyu, kalın ve uzun olan terminal kıllardır. Her bir kıl kökü oluşumundan başlayarak büyüme (anagen), gerileme (katagen) ve dinlenme (telogen) evrelerinden geçmektedir.Anagen (büyüme) dönemi kıl kökünün aktif olduğu dönemdir. Bu dönemde kıl kökü tamamen kendini besleyen hücre ile temas halindedir ve melanin adlı renk maddesi yoğundur.Katagen (gerileme) dönemi kıl kökünün gelişiminin durduğu kısa bir dönemdir.Telogen (dinlenme) dönemi kıl kökünde biyolojik aktivitenin durduğu ve kılın dökülme zamanının geldiği dönemdir. Vücutta mevcut olan tüylerin hiçbiri aynı dönemde olmayıp bir bölgede her üç dönemi yaşayan kıllar bir arada bulunur.

Laser ışığı nasıl ve nereye etki yapar ?

Lazer ışını özellikle anagen dönemdeki kılları etkilemektedir. Kendini besleyen hücre ile yapışık olan anagen kıl taşıdığı laser enerjisi sayesinde kurur. Diğer dönemlerde kıl kendini besleyen hücre ile yapışık olmadığı için enerji kılı tamamen tahrip edemez. Ancak tüm kıllar lazer uygulaması anında anagen dönemde olmayacakları için, lazer uygulamasından sadece anagen dönemde olan kıllar etkilenecektir. Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirerek seanslar sonunda tamamen yok etmektir.

Seans sayısı ve süresi nedir?

Lazer ışık enerjisi kılların anajen fazında etkili olmaktadır. Vücudumuzda ki kılların ancak %20 si anajen fazındadır. Lazer her uygulama seansında ancak anajen fazda ki kılları yok ettiğinden tek bir lazer seansının uygulama bölgesindeki kılların tamamının kalıcı olarak yok edilmesi mümkün değildir.Her epilasyon seansında kılların %15-%20 si kalıcı olarak yok edilir. Lazer epilasyon uygulaması, uygulama bölgesi ve kılların taşıdığı özelliklere bağlı olarak 4-6 seans devam eder. Seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans öngörülürken yüz bölgesi uygulamaların da kıl özelliklerine bağlı olarak 6-12 seansa kadar uzayabilir. Seans aralıkları vücut bölgeleri için 6-8 hafta iken, yüz bölgesi için 4-6 haftadır.

Seans süresi uygulama bölgesinin büyüklüğüne bağlıdır. Kullanılan lazer sistemleri genelde hızlı sistemlerdir, örneğin koltuk altı lazer epilasyon uygulaması birkaç dakika sürerken, tüm bacak uygulaması 30-40 dakika sürebilmektedir.

Epilasyon sonuçları kalıcı mıdır? 

Lazer Epilasyonda  lazer enerjisi kıl follikülüne(kök) uygulanır, follikül tarafından emilen lazer enerjisi ısıya çevrilir, ortaya çıkan yüksek ısı ile kıl follikülü harap olur. Kılların gelişim ve uzamasından kıl follikülü sorumludur, lazer enerjisi ile harap olan kıl follikülünün kıl üretme ve kıl uzaması yeteneği kaybolur. Başarılı lazer epilasyon sonrası kılların azaldığı ve yok olduğu bölgelerdeki kılların yeniden çıkması ve uzaması söz konusu değildir. Kişinin yaşam sürecinde lazer epilasyon uygulaması sonrası vücut hormonal dengesini ilgilendiren herhangi bir hastalık durumunda, bozulan hormonal dengesine bağlı olarak kılların yeniden artabileceğini de unutmamak gerekir.

Epilasyonun yan etkileri nedir?

Lazer epilasyon uygulama sonrası uygulama bölgesinde hafif kızarıklıkla birlikte yanma hissi görülebilir. Bu belirtiler 1-2 saatte kaybolur.

Epilasyon uygulaması ağrılı mıdır?

Lazer epilasyon uygulamalarında hassas kişiler ve hassas bölge uygulamalarında cilde lastik çarpması gibi nitelenen hafif bir ağrı hissi algılanabilir. Lazer epilasyon amacıyla; kullanılan sitemlerde genelikle hava veya contact soğutma sistemleri mevcuttur. Soğutma sistemleri ile uygulamalarda ağrı hissi ortadan kalkarken, yan etki oluşma riskide azaltılmış olur. Genelde gerekli olmamakla birlikte ağrıya hassas kişiler ve hassas bölge uygulamalarında anestezi sağlayan kremler önerilmektedir.

Lazer Epilasyon kimlere uygulanmaz?

Lazer epilasyon etik yaklaşımla hamilelere, uygulanmaz. Bunu yanında çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon hastalarına, epilepsi hastalığı olanlara, uygulama bölgesinde deri hastalığı olanlara uygulama yapılmaz. Bazı ilaç tedavisi (tretionin, tetracycline …etken maddeleri) alanlarda uygulama yapılmaz. Yukarıda sayılan durumlar dışında; lazer epilasyon 12 yaş üstünde herkese uygulanabilir.